Winners – Adult and Youth sections

SARINA ART EXTRAVAGANZA

2013 Winners

 

Category

1st Prize

Highly Commended

Commended

Commended #2

  1. Open

Suzi Hancock

#10 Curves

Catherine Dowden

#21 The  Bond

Leo Scott

#29 Untitled (2013)

  1. Watercolours

Jennifer Beaumont

#2 The Creek

Barry Green

#4 First Light

Melissa Stone

#8 The Cut Out

  1. Acrylics/Oils

Elvena Bycroft

#25 Frangipani Foliage in soft light

Robert Faulkner

#3 Microraptor Roadkill

June Pola

#11 Visual Feast

  1. Pastels

Karol Oakley

#9 Froth & Coffee Rocks

Sue Gedda

#15 Adolescence

Brett Jones

#4 Thinkin’ Time

  1. Drawing

Suzi Hancock

#3 Marbles on Marble

Faye Garland

#2 Carole’s Roses

Sue Gedda

#24 Looking into the Past

  1. Printmaking

Tony Druery

#4 River St Towers

Angela Gill

#1 Decisions, Decisions

Marilyn Bliss

#9 The Skies the Limit!!!

  1. Portraiture

Maree Angus

#8 Clova

Wal Hourn

#9 “Nana”

Suzi Hancock

#4 Himba

  1. Landscape/Seascape

Jennifer Beaumont

#7 Tenders

Dorothy Ross

#12 Pandanas at Five Rocks

Brian Harris

#23 Water Landscape

  1. Contemporary

Kerry Ann Smith

#12 Champagne Country

Susan Riley gee

#19 Mangrove Mood

Mary Brown

#13 Let the River Run

  1. 3D – Pottery/Sculpture

Patricia Hourn

#9 Ocean Myth

Joanne Wood

#4 Sea Urchins

Kathleen Gaynor

#1 Was Between Land and Sea

  1. Photography

Dot Carter

#4 Old Cattle Yard

Rachel Simmonds

#16 Old and Bold

Peter Jennings

#22 Waiting for the Call

  1. Miniatures

Keith Blake

#5 Owen’s Creek

Nth Qld

Michelle Kershaw

#23 Mannequins View

Joyce Bichel

#20 Cloudscape

  1. Textiles / Fibre Art

Fran Robinson

#5 Voyager in a Blue World

Joy Walton

#12 Me’teor Magic

Katherine Mian

#10 Hightea Headress #4

     14A       Youth

Yr 8 – Yr 10

Olivia Parfitt

#2 Death Watch – Bali

Candeece Rackham

#13 Audrey

Madison Bradford

#44 Protector

Jacob Cowen

#83 The Black Guy

     14B       Youth

Yr 11 – Yr 12

Samantha Cridland

#1 Spirit of Anzac

Tess Van Der Veen

#8 Starfish

Laura Sluggett

#25 Untitled

Mana King-Rangi

#34 Untitled

 

Emerging Artist  – Sue Gedda

John Airoldi Encouragement Award –  Leo Alexander Scott